Z Mořina deníku amatérského psaní - Na čem teď pracuji?

21. července 2018 v 15:15 | Mora |  Z Mořina deníku amatérského psaní
Existuje určitý rozdíl mezi bloggováním a psaním jako takovým. Vím to, protože ačkoli to tak možná nevypadá, věnuji se obojímu.

Příběhy (a to všeho druhu, vážně jakékoli) jsem začala psát už jako malá holka. Od povídky, kde jsem vylíčila situaci, že na mou školu přišel mimozemšťan a nakonec raději opustil celé město jen kvůli kamarádčině výhružce, jsem se - doufám tedy - hodně zlepšila. Ačkoli ta postižená teen fikce aka romance, kterou jsem ještě před dvěma lety začala vydávat na Wattpadu pod názvem Pomstychtivé léto a pak ji po třech měsících pro veřejné bezpečí radši stáhla, by mohla mluvit o opaku.

Abych ale byla přesná. Za poslední dobu už jsem si navykla na určitý styl, který už asi měnit nebudu (i když člověk nikdy neví, kam ho jeho cesty zavedou). Není to to typicky sarkastické vyjadřování, které používám tady na blogu, výhradně v recenzích, i když nějaký ten náznak tam občas taky bývá.
To, co ze mě padá tady, je sice názorování od srdce a čistě z mojí hlavy, ale zároveň je to taky první blbost, která se mi v mozku utvoří. A to někdy není úplně nejchytřejší výrok. Jak se to říká? Mluvím tak, jak mi huba narostla až na to, že tady je to v psané formě.

Co už ale, vím, že si mě neumíte představit jako spisovatelku (já sama sebe nedokázala vidět ani jako bloggerku, když na to přijde).


(Zatím je ta kniha skvělá jen tak mimoděk...)

Už nějakou dobu pracuji na jednom dobrodružném příběhu. Námět na něj jsem vymyslela minulé léto během svým "bez wi-fi" dnů, ale začala jsem ho psát až někdy v březnu 2018.
No jo, je to nedávno, to vím, navíc jsem toho zatím ani nenapsala tolik, protože je to věc, kterou se probírám ve svých volných chvílích (a těch v posledních měsících moc není). Teď mám nějak dvanáct tisíc slov a zatím jsem tak v polovině hlavní zápletky.
Abych si to ještě celkově zpestřila, všechny postavy dostaly italská jména, i když tam nijak zvlášť není kladen důraz na italské prostředí - to se bude ještě upravovat. Zatím se to odehrává prostě "někde".

Každopádně to chce na závěr i nějakou ukázku, takže sem přihodím svou oblíbenou část - scénu s poetičtějším nádechem mezi dvěma mými milovanými postavami, na kterou jsem asi nejvíce hrdá.

Rina ležela v trávě, pohled upřený na oblohu posetou hvězdami a představovala si, že je jednou z nich. Že shlíží dolů na zemi a pozoruje vše, co se děje. Vždy byla zvědavá a chtěla vědět, co nejvíce mohla. Kdyby byla hvězda, viděla by všechno, věděla by o všem. Měla by dokonalý přehled. Často o tom snila, možná více, než by bylo zdravé.
Z jejích obrazů mysli ji vyrušil pohyb vedle ní. Tráva zašuměla, jak si na ni někdo lehl. Nemusela se ani dívat, aby věděla, že to je Siro. Jeho by poznala kdykoli.
"Co tam vidíš?" zeptal se.
Když natočila hlavu na stranu, Siro se díval na oblohu. Naskytl se jí pohled na jeho tvář ze strany, kterou měla už beztak dobře nastudovanou. Překvapilo ji, že v jeho černých vlasech, černých jako vraní peří, se začaly rýsovat nepatrné zrzavé nitky. Jeho původní barva prosvítala.
Ze zrzavé přešel na černou poměrně nedávno. Nedokázal se smířit s tím, jak "děsně mu celá hlava na dálku svítí", jak s oblibou a zároveň nechutí často říkal. Rin uznala, že mu černá sluší víc. Vypadá v ní víc… prostě víc jako ten typický, sarkasmus milující Siro. Sedí mu to. Možná až příliš, je s tím nebezpečně pohledný.
Nedala se vyvést z míry a stočila oči zpět k obloze. "Nekonečně mnoho věcí, které nejsou vidět nekreativním okem," řekla a náhodně vybrala jednu ze svých myšlenek. "Představuji si to jako neskutečnou, obrovskou malbu. Nechápu, jaký malíř dokázal vytvořit něco takového, a můžu jenom hádat, co tím chtěl říct. Vidím to jako hluboké moře tmavě modrého zoufalství a ty zlaté hvězdy na něm jsou symboly naděje. I když to vypadá bledě, jiskra naděje se vždycky ukáže, ačkoli se už nemusí splnit."
"Zajímavá teorie," podotkl a Rin věděla, že mu na rtech pohrává úsměv.
"Já v tom vidím něco jiného," prohlásil najednou tlumeně. "Když jsi začala s tou malbou a malířem, mně to přijde taky jako obraz. Ale nedokončený. Přijde mi to jako nedodělané pozadí. Hvězdy jsou bílé plátno, které není správně zamalované. Jako kdyby tím autor chtěl snad říct, že nemá cenu něco dodělávat. Že něco se prostě dodělávat nemusí. Že se to někdy v budoucnosti samo přetvoří."
Rina uznale kývla hlavou. Aby byla upřímná, tato myšlenka ji nenapadla. Představit si nebe jako něco nedokončeného… kdo ví, asi oblohu brala vždy jako hotovou věc, která se už nijak upravovat nedá.

A co vy, bloggeři? Věnujete se i psaní příběhů či poezie, nebo se zajímáte čistě jen o články a recenze?

Na závěr fotka mého letního pracoviště - to je tak, když trávíte prázdniny v zapadákově.


Mora Leray
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Dani Dani | 22. července 2018 v 17:03 | Reagovat

Ten úryvek je super :-)

2 Mora Leray Mora Leray | Web | 22. července 2018 v 19:06 | Reagovat

[1]: Děkuji moc! ^^

3 Tina Tina | Web | 22. července 2018 v 21:24 | Reagovat

tá ukážka je super a určite nie len tá, ale celý príbeh :) len tak ďalej :D
ja tiež popri blogovaniu píšem, ako určite vieš, keďže chodíš ku mne na blog, ale nikdy som sa nezaraďovala medzi tie skvelé autorky... proste píšem ako príde... možno len čím dlhšie píšem, tým viac sa to snažím zlepšovať, aby to aj dávalo zmyseľ a nebolo to až tak od veci :D

4 Mora Leray Mora Leray | Web | 23. července 2018 v 16:30 | Reagovat

[3]: Děkuji moc! ^^

Přesně tak, zlepšovaní přichází pomalu, ale pokud nepolevíš, jde to. :-)

5 SáraD. SáraD. | Web | 24. července 2018 v 15:30 | Reagovat

jů to je moc pěkný kousek :)
...
Já jsem dříve hodně dávala na blog povídky a i svá autorská díla - povídky nebo skoro knihy :D ale teď už tam nic nedávám a píšu doma do pc nebo sešitů, tak nějak si vždy najdu chviličku, abych s příběhy pokročila a dokončila

6 Ki Ki | E-mail | Web | 1. srpna 2018 v 16:57 | Reagovat

Já si tě jako spisovatelku umím představit vcelku dobře :-D
Jména v ukázce se mi moc líbí, neměnila bych je! Budeš pak celou povídku někam dávat? Ráda bych si ji přečetla.
Jsem ráda, že jsem si tento článek mohla přečíst, málem mi mou nepřítomností utekl! ^^

7 Mor Mor | Web | 1. srpna 2018 v 21:33 | Reagovat

[5]: Děkuji moc!
Tak to jsi na tom stejně jako já. Ani mě již příliš nebaví vydávat svá dílka na světlo internetu, toto byl jen takový ukázkový úryvek. :-)

[6]: Vážně? To mě poměrně překvapuje, když ani nevíš, jak vypadám. :D
Díky! Nad jmény jsem rozmýšlela dlouho a nakonec se z dlouho plánovaného Benedetta stal Siro, protože to zní prostě perfektně. A pro Rinu jsem měla vždycky slabost. :D

Hele... nevím, vzhledem k tomu, že to mám "nalajnované" jako dost dlouhý příběh, který jen tak neskončí, protože by měl mít ve výsledné formě přibližně tři stovky stránek "ápětek" jako normální kniha, pravděpodobně to nikam nedám. A i kdyby, tak za hodně dlouho. :D Nebo to třeba někdy vyjde v knižní formě, kdo ví? :D
Jsem ale moc ráda, že se líbilo!

8 Karin_Kim55 Karin_Kim55 | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 22:00 | Reagovat

No, co si budem. Taky jsem psala. :D A ten rozdíl mezi psaním a blogováním taky vidím. :-D Pamatuji si ty doby, kdy jsem ještě psala. (Páni! A že je to fakt doba! O_O ) Mám ráda všechno uspořádané, naplánované. Takže u většiny příběhů jsem si sepsala osnovu, charaktery a vzhled všech postav (i těch nejméně důležitých). Na jednom příběhu jsem makala fakt pečlivě. :-D Hlavní postava byla doktorka a drogový dealer, takže jsem si hledala všechny možný drogy, jak se jim říká ve slangu, účinky, následky, způsoby užívání. Ke každé z postav jsem vymyslela srdcervoucí minulost, jak se k drogám dostala. Na úplný původní plán jsem přišla s kamarádkou, ale já ho potom rozvedla do tak rozsáhlého příběhu a zápletek, že kdybych to chtěla jednou vydat (pokud bych to někdy byla schopná dopsat), tak bych ji musela z výdělku asi něco dát. :-? :-|
Ajajaj! Zase jsem se rozkecala.... :D"
.
Ten úryvek se mi moc líbí! Ty myšlenky a uvažování jsou úžasné! Já na takové věty nemám nápady, na to jsem příliš skeptická. :-D Jen se mi možná zdá, že Rinina začínající(?) vášeň vůči Sirovi(? jak se to skloňuje? :D") je na mě příliš okatá. :-? Ale taky záleží jaká je to část děje. :-)
Rozhodně psát umíš! Nepouštěj se toho, jako jsem udělala já. ;-) (Jsou chvíle kdy toho i lituji. >.<)

9 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | Web | 4. srpna 2018 v 10:09 | Reagovat

Taky píšu občas nějakou tu prózu (na poezii si netroufám). Momentálně mám rozdělaných pár povídek a jednu novelu (jestli se to tak dá nazvat). Měla bych s tím psaním trochu pohnout... :-?

10 Mor Mor | Web | 4. srpna 2018 v 10:42 | Reagovat

[8]: Ty mě tady chceš zahltit slohovkami, abych měla ráno co číst, že jo? :D
Rozhodně, je to šílený rozdíl. Tady píšu úplně jinak, fakt sem dávám vše, co mě v tu chvíli napadne, a pak to poupravím, aby to alespoň dávalo smysl jako celek, u svého vlastního psaní více přemýšlím.
Dělám to úplně stejně, také mám sepsané všechny podrobnosti, protože... co kdybych si náhodou někdy spletla barvu očí nějaké postavy? To je hrozný trapas. :D
Každopádně bomba námět na příběh, někdy to dopiš a vydej, ráda si počtu. :D

A děkuji moc! Začínající část to vůbec není, je to úryvek z trochu pozdějších kapitol. Už dávno předtím je tam popsáno, jak to se Sirem Rina má, a toto přijde až potom, takže "začínající vášeň", jak jsi to sama nazvala, to není. Je z něj paf už hodně dlouho. :-D
Jinak skloňuješ dobře, takže tleskám!
Ještě jednou díky za pochvalu a za tak obsáhlý komentář (jako vždy :D).

[9]: Určitě s tím pohneš, přeji hodně štěstí! :-)

11 Karin_Kim55 Karin_Kim55 | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 14:00 | Reagovat

[10]: Jajaja!! :-D Aby jsi se po ránu pořádně rozečetla. :-D
Jojojo! Přesně! :-D Jednou se tohle stalo v mé oblíbené sérii. :D V první knize byli její šaty krvavě rudé, a když je potom znovu popisovala v 8. knize, tak tam jim přidala černé krajky. :-? Bylo to vážně zvláštní. :-|
Tím příběhem jsem naprosto žila. Ráda bych ho jednou dopsala. Kdo ví, možná se k němu jednou vrátím. :-D
.
Já jsem si to myslela. :-D Až to budeš mít hotové nebo to někam dáš, ráda si to přečtu. ;-) Klidně i dříve. :-D :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama