Být či nebýt – to je, oč tu běží – Hamlet

20. března 2018 v 15:51 | Mora |  Doporučuji

Hamlet

(Autor: William Shakespeare, datum vydání: 1603)
Mé hodnocení: 97%
Doba čtení: dva dny
Žánr: divadelní hra, tragédie


Každý z nás asi zná Hamletův slavný monolog "Být či nebýt". Jeho uvažování o smrti, skládané ve verších, skvělé na zamyšlení.
Většina z nás také zná tu touhu přečíst si to, co chceme a na co se už dlouho těšíme.
A další poměrně velká část určitě ví, co je to školní povinná četba. Tyto tři věci se v mém případě skloubily dohromady. Co z toho plyne? Po několika letech svého života, kdy jsem si říkala, že už se opravdu musím na něco od Shakespeara podívat, jsem se ponořila do tragického příběhu Hamleta.

První dojmy?

Shakespeara známe všichni (to jméno by mělo něco říkat i naprostým negramotům), Hamleta také. A proto první dojmy jsou dost… jinak, nebrala jsem na ně prostě ohled.
Nic jiného jsem tedy moc neřešila, knihu jsem bez zkoumání otevřela, protože čas povinné četby se zkracoval. Zapamatovala jsem si jen jediný údaj - Hamlet má 163 stran. Takové znamení, že mi čtení moc dlouho nezabere.

Poznámky ke stylu psaní a další detaily z mé strany?

Zmíním to znovu - je to prostě Shakespeare. Já osobně vždy milovala zastaralejší mluvu a krásné, zajímavé, chaosem propletené verše. Přesně to jsem v Hamletovi nalezla. Navíc je to divadelní hra, takže kritika nějakých popisů okolí se z mého hodnocení sama vyškrtává.
Uznávám, že mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na velký příval vykřičníků. Nelžu, když povím, že skoro všechny repliky jsou ukončeny vykřičníkem, obyčejnou tečku tu zase skoro nenajdete.
Každopádně je to skvělé, ačkoli je styl trošku poetičtější, čtenář nemusí být nijak pozorný, aby pochopil, co se v knize odehrává. Shakespearovo vyjadřování je dokonalé, hudba pro mé uši.

Děj?

Kdybych měla děj nastínit já, dopadne to tak, že bude můj popis delší než celá recenze. Proto toto shrnutí kopíruji ze stránky kosmas.cz (nenápadné díky).

Hlavnímu hrdinovi se ve snu zjeví duch jeho otce, dánského krále otráveného vlastním bratrem Klaudiem, a žádá, aby pomstil jeho vraždu. Hamlet na hradě zinscenuje divadelní hru, která přesně popisuje smrt jeho otce. Klaudius se sám usvědčí a nařkne Hamleta, že je blázen. Slavná tragédie popisuje osud Hamleta a končí jeho smrtí v souboji.

Přestože jsem z několika stran slyšela, že nápad a téma je dost přitažené za vlasy, já tohoto názoru nejsem. Mé mínění je úplně opačné. Obdivuji Shakespeara a jeho myšlení. Já bych něco takového nebyla schopna vymyslet, ani kdybych na to dostala milion let času.
Vážně skvělé, je to tak i v dnešní době, což je dost neuvěřitelné. I o několik stovek let později je Shakespeare stále jedním z uznávaných autorů. Jaké to jen muselo být, když byl ještě naživu? Jeho díla byla bomba, která při čtení někomu přivodila infarkt? Dobře, odbočuji, ale chci tím říct, že je to skutečně dokonalé a také velmi nadčasové.

Co se týče postav…

Hamlet je spravedlivý, mimořádně ikonický a především hlavní charakter.
Nenávidím tu zbabělou Ofélii, iritovala mě po celou dobu čtení.
Oblíbila jsem si Horacia, protože patří k těm důvěryhodnějším postavám.
To je takový můj výčet. Co se Shakespearovi musí nechat, je, že všechny jeho postavy jsou uvěřitelné. Každá na nás působí jinak a každý čtenář má také jiné vnímaní postav, třeba zrovna tobě, poutníku, se Ofélie zamlouvat bude.

Dodatky?

Měla jsem si to přečíst už dřív, fakt že jo.
A druhý doplněk - Shakespeare je teď má špička ohledně starší literatury, jsem nadšená.

Jak tedy zní mé hodnocení?

Myslím, že není zbytečné to protahovat. Opravdu se mi to moc líbilo a jsem ráda, že jsem se Shakespearem setkala na první pokus v tak dobrém světle. Prostě… neskutečné. Doporučuji všemi jedenácti.

A něco z knihy na závěr?

Žít nebo nežít - to je, oč tu běží:
zda je to ducha důstojnější snášet
střely a šípy rozkacené sudby,
či proti moři běd se chopit zbraně
a skoncovat je vzpourou.


Výsledek obrázku pro hamlet kniha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tina Tina | Web | 21. března 2018 v 15:58 | Reagovat

ahoj, pár dní dozadu si mi písala o spriatelenie, tak ťa beriem :) idem si ťa pridať :D

2 Mora Leray Mora Leray | Web | 21. března 2018 v 22:20 | Reagovat

[1]: Super, také si tě přidám. :)

3 SáraD. SáraD. | E-mail | Web | 22. března 2018 v 16:16 | Reagovat

miluji jeho díla a tahle kniha je skvělá, už je to dlouho co jsem jí četla

4 Mora Leray Mora Leray | Web | 23. března 2018 v 14:50 | Reagovat

[3]: Ano, přesně tak. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama